1. خانه
  2. اخبار و مقالات
  3. دستورالعمل استفاده از فیشورسیلانت کبالت

دستورالعمل استفاده از فیشورسیلانت کبالت

 

 

توضیحات محصول:

فیشور سیلانت دندانی کبالت به منظور پوشاندن شیار های سطوح اکلوزال و لینگوال دندان جهت پیشگیری از ایجاد پوسیدگی استفاده می شود. استفاده از تکنولوژی تغییر رنگ کبالت حین کیور رزین در این محصول قرار دهی رزین را در شیار دندان تسهیل می کند. این محصول پس از کیور از صورتی به سفید اپک تغییر رنگ می دهد تا فالوآپ فیشور سیلانت در طول زمان امکان پذیر باشد.

باید توجه داشت اگر چه حضور رنگ صورتی نشان دهنده کیور نشدن کامل محصول است، تغییر رنگ آن به سفید نشان دهنده کیور کامل نیست و باید مدت زمان توصیه شده برای کیور کامل محصول ( 30 ثانیه ) در نظر گرفته شود.

اجزاء:

یک عدد سرنگ 3 گرمی

دو عدد سری مخصوص 

روش استفاده:

– فشور سیلانت کبالت یک محصول کاملا هیدروفوب است و برای قرار گیری و اتصال به مینای دندان نیاز به ایزولیشن کامل دندان دارد لذا دندان‌ بایستی به طور کامل رویش یافته باشد تا از آلودگی محیط کار با بزاق پیشگیری شود.

– آماده سازی سطح مینای دندان:  دبری های موجود در سطح دندان را به وسیله بروساژ و خمیر بدون فلوراید تمیز کرده و باقی مانده دبری ها و خمیر را با پوار آب و هوا به طور کامل حذف کنید. توجه: استفاده از عوامل تمیز کننده حاوی روغن و فلوراید توصیه نمی شود.

– ایزولاسیون سطح: توجه داشته باشید که رابردم بهترین ایزولاسیون را فراهم می‌کند، با این حال استفاده از رول پنبه به منظور ایزولاسیون نیز قابل قبول است.

اچ کردن مینا: ژل کبالت اچ را به مدت 30 ثانیه بر روی همه سطوح مینایی که نیاز به فیشور سیلانت دارند، قرار دهید. از فراگیری محیط به نحوی که حاشیه مینای اچ شده فراتر از حدود مورد انتظار برای سیلانت باشد اطمینان حاصل کنید. سپس اسید اچ را با قرار دهی ساکشن در نزدیکی اسید حذف کرده و سطح را با میزان زیادی از آب و هوا شست و شو دهید.

از تماس مینای اچ شده با بزاق و هرگونه وسیله ای جلوگیری کنید و در صورتی که دندان با بزاق آلوده شد سطح را به مدت 5 ثانیه مجددا اچ کنید.

سطوح اچ شده را به‌طور کامل  با پوار آب و هوا بدون روغن خشک کنید.

اعمال باندینگ

سطح مینا را با یک لایه از باندیگ مینا ( Cobalt Wetting Resin) پوشانده و پس از 15 ثانیه توسط پوار هوا لایه باندینگ را نازک کرده تا لایه نازکی از باند بر روی مینا قرار گیرد. سپس به رزین را به مدت 30 ثانیه توسط لایت کیور، کیور کنید.

اعمال ماده سیلانت:

– با استفاده از سر سوزن سیلانت را بر روی شیار ها اعمال کنید. همزمان از جریان یافتن سیلانت فراتر از سطح اچ شده جلوگیری کنید. هم‌زمان با قرار دادن سیلانت، نوک سرنگ را حرکت داده تا احتمال ایجاد حباب‌های هوا را کاهش یافته و جریان آن در شیارها بهبود یابد. همچنین، بدین منظور می‌توان از سوند نیز استفاده کرد.

پس از پوشش نواحی مورد نظر سطح سیلانت را به مدت 30 ثانیه کیور کنید. اگر چنان چه سطح شیارهای دندان بزرگتر از سر دستگاه لایت کیور است با حرکت دادن سر دستگاه و افزایش زمان کیور از کیور کامل سیلانت اطمینان حاصل کنید.

باید توجه داشته باشید اگر چه باقیماندن ته رنگ صورتی نشان دهنده کیورینگ ناکافی است. تغییر رنگ سیلانت و ایجاد رنگ اپک سفید نشان دهنده کیور کامل نیست و مدت زمان کیور کامل شود.

حذف لایه مهار شده با اکسیژن:

بهتر است پس از اتمام کیور، یک لایه از ژل گلیسرین کبالت بر روی سیلانت قرار داده و مجددا به مدت 20 ثانیه سطح را کیور کنید. این کار با حذف لایه مهار اکسیژن  باعث کاهش ریزنشت و تغییر رنگ سطوحی که پالیش نمی شوند، می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پربازدید

×